agd

Wady i zalety płyty indukcyjnej

W dobie renesansu programów kulinarnych nie sposób nie zauważyć całkowitego wyeliminowania kuchenek gazowych – wyposażonych w charakterystyczne palniki. Niemal w każdym dominują płyty indukcyjne, które są coraz śmielej reklamowane przez kucharzy-celebrytów. Również sieciowe sklepy AGD/RTV nie odpuszczają – efekt? Liczne promocje i szeroko zakrojone kampanie marketingowe przyniosą skutki w postaci zwiększonego poziomu sprzedaży kuchenek wyposażonych w tytułowe płyty indukcyjne. Jakie zalety i wady niesie ze sobą takie rozwiązanie?

Indukcja elektromagnetyczna

Aby w pełni zrozumieć działanie płyty indukcyjnej należy przede wszystkim objaśnić działanie indukcji. Jest to skrót zwyczajowy od pojęcia indukcji elektromagnetycznej. Metoda działania polega na generowaniu fal elektromagnetycznych, a w praktyce oznacza to, że mamy do czynienia z tak zwanym zjawiskiem elektromagnetyzmu. Czym jest to zjawisko? Zapytaliśmy o to eksperta zajmującego się fizyką – Romualdą Polańskiego.

„Zjawisko indukcji elektromagnetycznej innymi słowy jest zjawiskiem powstawania siły elektromotorycznej w przewodniku. Skutek tychże zmian jest z kolei wywołany zmianami zachodzącymi w strumieniach pola magnetycznego. Czym owe zmiany są spowodowane? Najczęściej zmianami pola magnetycznego lub względnym ruchem przewodnika wespół z źródłem pola magnetycznego…”

krzesło

Kuchenki a ekonomiczność

Główną zaletą płyt indukcyjnych w przypadku kuchenek jest ich ekonomiczność. Ciepło wytwarzane jest tylko w garnku, nie zaś na całej powierzchni płyty. Współczesna płyta indukcyjna rozpoznaje wielkość naczynia, a następnie dostosowuje pole powierzchni ogrzewania do wielkości jego dna. Dzięki temu mamy również do czynienia z kolejnym walorem jakim jest zwiększony poziom bezpieczeństwa. Ciepło wytwarza się jedynie w naczyniu, zatem po zdjęciu naczynia z płyty – ta pozostaje chłodna. Ważną zaletą jest również fakt, iż czas gotowania jest krótszy o około 35%, a same płyty nierzadko wyposażone są w dodatkowe funkcje.

Do wad płyt indukcyjnych w tytułowym wariancie musimy zaliczyć specjalne wymagania w formie zestawu naczyń dostosowanych do indukcji. Ich koszt może wynieść nawet kilkaset złotych. Wysoki jest także koszt samej płyty indukcyjnej za którą musimy zapłacić ponad 2 tysiące złotych. Niektórzy specjaliści podważają brak oddziaływania indukcji na ludzkie zdrowie, uważając, że działanie elektromagnetyczne jest dla niego szkodliwe. A tak poza tematem czy kupujesz samochód? Może będziesz potrzebować miernik grubości lakieru.

Post Author: Bednarek Janusz