Ponadczasowy styl skandynawski

Proste, jasne, funkcjonalne wnętrza w stylu skandynawskim cieszą się rosnąca popularnością także w kraju nad Wisłą. Lubimy ich przestronność, optymizm jasnych kolorów i bieli oraz łatwość w utrzymaniu w porządku. Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Dużo bieli i powrót do natury

Biel jest charakterystyczna dla skandynawskich wnętrz. Białe są meble, ściany a często nawet podłogi. Biały kolor sprawia, że wnętrza wydają się czystsze i bardziej przestronne. Jednocześnie jest w nim zdecydowanie jaśniej niż w kolorowych pomieszczeniach. W Polsce, tak jak w Skandynawii zima trwa dość długo a pogoda przez cały rok bywa kapryśna, przez co do domów wpada stosunkowo niewiele światła słonecznego. Optycznie rozjaśnione wnętrze pozytywnie wpływa na nasz nastrój i poprawia samopoczucie.

Jasne pomieszczenia sprawiają też wrażenie pieszych niż są w rzeczywistości. Aby uzyskać jeszcze większe wrażenie czystości i jasności, w skandynawskich wnętrzach często rezygnuje się z zasłon i innych dekoracji okiennych. Chodzi o to, by nic nie stało promieniom słonecznym na przeszkodzie.   Oprócz bieli, popularna jest też szarość i kolory natury – drewno, barwy naturalnych tkanin lnianych i konopnych a także zieleń roślin. Takie spokojne zestawienie barw daje poczucie harmonii i spójności. W stylu skandynawskim najważniejsza jest jednak funkcjonalność. Każdy sprzęt ma być użyteczny i praktyczny a przy tym wykonany z przyjaznych, ekologicznych i naturalnych materiałów. Nie ma tu miejsca na plastikową tandetę. Podłogi w skandynawskich wnętrzach najczęściej są drewniane, często bielone, co daje nie tylko piękny efekt, ale także korzystnie wpływa na czystość powietrza i regulacje wilgotności w pomieszczeniu. W domu urządzonym w stylu skandynawskim nie ma ciemnych, trudnych do sprzątania zakamarków ani nadmiaru bibelotów, które zbierają kurz. Pomieszczenia charakteryzują się komfortem używania w każdym zakresie – od wygody korzystania z nich po prostotę sprzątania.

Krople koloru

Skandynawskie wnętrza nie są jednak wyłącznie biało-szare. Dzięki poduszkom, dywanikom czy kolorowej zastawia można wprowadzić do nich akcenty kolorystyczne. Dzięki neutralnej, białej bazie, wnętrza takie znoszą dużo odważniejsze połączenia kolorystyczne i stylistyczne niż wnętrza utrzymane w innym stylu. Tylko do skandynawskiego wnętrza możemy wstawić krzesła w różnych kolorach lub na przykład intensywnie żółty fotel. Taka sama sytuacja jest w przypadku wyboru mebli.

W stonowanym, prostym wnętrzu dobrze będzie wyglądała nawet mieszkanka mebli z różnych epok – jak na przykład nowoczesny stół w połączeniu z meblami z epoki PRL. Dzięki prostocie i naturalnym materiałom skandynawskie wnętrza są bardzo tolerancyjne jeśli chodzi o wzornictwo i formy. Kolorowe akcenty, miękkie tkaniny i dzianiny wykonane z naturalnych materiałów wprowadzają dodatkowo atmosferę przytulności i domowego ciepła. To właśnie one są odpowiedzialne za to, że mimo prostych form i wszechobecnej bieli, skandynawskie wnętrza nie są postrzegane jako zimne i sterylne. Charakterystycznym dodatkiem w tej stylistyce jest duża ilość ramek, powieszonych razem i tworzących swojego rodzaju galeryjki. Ramki takie mogą zawierać grafiki i obrazki, ale najczęściej są wypełnione zdjęciami dokumentującymi życie rodziny. To właśnie one dodają wnętrzu najbardziej domową, ciepłą atmosferę.

Styl skandynawski okazał się czymś więcej niż chwilową modą wnętrzarską. Jako odzwierciedlenie pewnej filozofii życia – nowoczesnego, ale w zgodzie z naturą – stał się odzwierciedleniem gustu i sposobu myślenia wielu osób, które w takich wnętrzach czują się najbardziej komfortowo.

Post Author: Bednarek Janusz

0 thoughts on “Ponadczasowy styl skandynawski