Ogrzewanie bez kaloryferów

Kaloryfer wydaje się oczywistym rozwiązaniem, ale estetyka systemów grzejnych pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też coraz popularniejsze stają się nowoczesne technologie bez grzejników – jak odgrzewanie podłogowe i ogrzewanie ścienne.

Jak to działa?

Ogrzewanie podłogowe i ścienne w ogromnym uproszczeniu to po prostu położenie kaloryfera pod podłogą lub w ścianie. System opiera się na naturalnym prawie fizyki, które sprawia, że ciepłe powietrze unosi się z dołu do góry. Co za tym idzie, jeśli źródłem ciepła w pomieszczeniu jest cała podłoga, to automatycznie jest ono całe ogrzane i to w bardziej ekonomiczny sposób niż zastosowaniem tradycyjnych grzejników pod oknami. Jeśli chodzi o ogrzewanie ścienne, to jest ono odrobinę mniej wydajne, ale świetnie uzupełnia ogrzewanie podłogowe tam, gdzie jest mało powierzchni podłogi- na przykład w łazience lub w wiatrołapie. Ogrzewanie ścienne dodatkowo jest sposobem na oszczędność miejsca w małych pomieszczeniach, ponieważ pozbywamy się dużego sprzętu jakim jest grzejnik.
Ogrzewanie podłogowe i ścienne to system rurek cieplnych położonych pod posadzką (lub na ścianie, pod glazurą lub tynkiem).

Najczęściej stosowane systemy to ogrzewanie wodne i ogrzewanie elektryczne.

Ogrzewanie wodne jest częściej wybierane, gdyż stosunkowo łatwo przyłączyć je do reszty systemu centralnego ogrzewani. Sama instalacja jest tańsza i łatwiej dostępna. Dobrze sprawdza się w domach i mieszkaniach, gdzie ogrzewanie podłogowe jest jedynym źródłem ciepła. Decydując się na wodny system grzewczy musimy się liczyć z tym, ze w razie awarii i wycieku powstałe szkody muszą być olbrzymie.

Mniej popularne jest ogrzewanie elektryczne. Uchodzi za droższe, co jest prawdą w wypadku instalowaniu go równolegle z tradycyjnym, wodnym systemem centralnego ogrzewania. Jeśli jednak cały dom ogrzewany jest elektrycznie za pomocą przystosowanego do tego pieca, koszty instalacji i jej eksploatacji wyrównują się. Elektryczne ogrzewanie podłogowe sprawdzi się też jako ogrzewanie dodatkowe np. w łazienkach, gdzie ciepła podłoga jest pożądana przez cały rok. Elektryczne systemy można uruchomić niezależnie, bez potrzeby uruchamiania ogrzewania w całym domu. Daje to użytkownikom wygodę i komfort cieplny przez cały rok.

O czym warto wiedzieć

Ogrzewanie podłogowe przy wszystkich swoich zaletach ma kilka minusów, które powinniśmy rozważyć przed montażem. Po pierwsze nie nadaje się pod każdą pokrycie podłogi. Na podłogówce najlepiej położyć podłogę kamienną lub ceramiczną, gdyż taka najlepiej rozprowadza ciepło i znosi zmiany temperatury. Bardzo dobrze sprawdzają się też podłogi z tworzyw sztucznych czyli PCV, winylowe oraz posadzki epoksydowe.  Trochę gorzej na odezwanie podłogowe nadają się podłogo drewniane. Nie tylko gorzej oddają ciepło z podłogówki, ale także niektóre gatunki drewna pod wpływem ogrzewania rozsychają się tworząc nieestetyczne szpary. Jeśli chodzi o panele laminowane, to na ogrzewanie podłogowe można kłaść tylko takie, których producent wyraźnie dopuścił taką możliwość. W innym wypadku podłoga z paneli nie nadaje się do ogrzewania podłogowego.

Drugą problematyczną kwestią związaną z ogrzewaniem podłogowym jest komfort cieplny użytkowników. Wiele osób ustawia ogrzewanie podłogowe tak, by podłoga była ciepła w dotyku. Niestety to bardzo szkodliwe dla naszego układu krążenia i powinniśmy tego unikać. Idealnie wyregulowane ogrzewanie podłogowe powinno być tak ustawione by podłoga była najwyżej w temperaturze naszego ciała. Na wyższe ustawienia można sobie pozwolić tylko na ograniczonej przestrzeni, na przykład w łazience czy wiatrołapie. Dodatkowo ciepła podłoga w łazience jest po prostu przyjemniejsza w dotyku od zimnych kafli.

 

Post Author: Bednarek Janusz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *