Nowoczesne i niebanalne wykończenie ściany

Estetycznie i oryginalnie wykończona ściana nada wnętrzu charakteru. Oczywiście, gładkie, białe ściany mają w sobie ponadczasową elegancje i prostotę, która stanowi doskonałe tło dla każdej niemal aranżacji, ale czasem w urządzaniu wnętrza potrzebujemy odmiany.

Postaw na kolor

Intensywnie kolorowe ściany przyciągają uwagę i stanowią dominujący element aranżacji wnętrza. Warto wziąć pod uwagę taką opcję i starannie zastosować ją w swoim wnętrzu. Wybierając kolor, weźmy pod uwagę jego oddziaływanie na otoczenie. Czerwień i pomarańcz dodają energii, zielony wycisza a fioletowy inspiruje. Wnętrza pomalowane na intensywne barwy wywierają na nas duży wpływ. Poza kolorem, rozważmy też starannie dobór wzorów. Na rynku dostępne jest cały wybór pięknych tapet, okładzin  ściennych i paneli w wyrazistych, efektownych wzorach. Dzięki nim możemy powiększyć lub pomniejszyć optycznie wnętrze lub wydzielić w mieszkaniu pożądane strefy – strefę wypoczynku,  jadalną czy kącik dziecięcy w sypialni. Najłatwiejsze w użyciu i dostępne w największej gamie wzorów i kolorów są tapety. W każdym budowlanym sklepie znajdziemy szeroki wybór tapet z różnych materiałów.

Położenie tapety zazwyczaj jest łatwe i nie wymaga szczególnych umiejętności. Co ważne, aranżacja z tapet zazwyczaj jest łatwa do zmiany, co znaczy, ze jeśli nam się znudzi, możemy łatwo ją zastąpić inną tapetą lub zdjąć w ogóle. Bardziej trwałe są aranżacje ze ściennych paneli. Odpowiednio wybrane panele mogą stanowić centralny element wystroju. Wybierając taką formę aranżacji wnętrza, pamiętajmy, że są dominujące i narzucają wnętrzu pewien styl. Aby ocieplić wnętrze, jednocześnie nie narzucając mu konkretnej stylistyki, możemy zdecydować się na klasyczną boazerię lub boazerię angielską. Nie musi być to klasyczna sosnowa, wąska boazeria, którą kojarzymy z  lat 80. Możemy wybrać klasyczne wąskie listwy, ale w kolorze białym lub matowej szarości. Możemy  zdecydować się na szerokie, poziome deski. Dobrym wyborem będzie także boazeria angielska, czyli szerokie drewniane panele. Boazeria taka jest efektowna zarówno w klasycznej eleganckiej wersji jak i w nowoczesnym wydaniu jako jasne tło dla współczesnych mebli.

Wyrazista faktura

Efektowne wykończenie ścian nie musi polegać na operowaniu kolorem. Czasem, by osiągnąć spektakularny efekt wystarczy wybrać odpowiednią fakturę. Na rynku jest dostępne mnóstwo tapet, farb i tynków strukturalnych, oferujących niebanalną, przyciągającą wzrok i ciekawie załamującą światło fakturę. Tapety i farby strukturalne są najłatwiejsze w użyciu. Dają niekiedy dyskretny, nienachalny efekt, przełamując delikatną fakturą monotonię gładzi. Możemy też wybrać bardziej wyraziste formy wykończenia. Bardziej zdecydowany efekt osiągniemy kładąc na ściany bardziej wyrafinowane tynki strukturalne, lub specjalne okładziny. Szczególnie spektakularne efekty osiągniemy, jeśli zdecydujemy się na okładzinę kamienną lub ceglaną.  Kamień na ścianie daje spektakularne, przyciągające wzrok efekty nawet bez operowania kolorem. Ciekawa faktura oraz gra świateł i cieni na kamiennej ścianie dodają stylu i charakteru niemal każdemu wnętrzu, przy czym na rynku jest dostępnych tyle rodzajów kamienia i wzorów wykończenia że znajdziemy wzór odpowiedni do każdego tylu wnętrza. Tak samo w przypadku cegły i okładzin ceglanych. Pasują one zarówno do klasycznych rustykalnych wnętrz jak i nowoczesnych utrzymanych  w stylu rustykalnym. Jeśli decydujemy się na cegły pomalowane na biało, doskonale wkomponują się też w nowoczesną, skandynawską stylistykę.

Post Author: Bednarek Janusz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *