stairs

Na co zwrócić uwagę podczas oglądania mieszkania z rynku wtórnego?

Zakup mieszkania to niewątpliwie trudna inwestycja. Nie tylko kosztowna, ale problematyczna, bowiem podczas oględzin należy zwrócić uwagę na wiele aspektów – nie tylko tych natury finansowej. Istotne znaczenie ma również układ mieszkania, bowiem na jego podstawie będziemy robić remont, a następnie aranżować wnętrza. Wbrew pozorom ów aspekt stylistyczny także ma duże znaczenie. Na co zwrócić uwagę podczas oglądania? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Rodzaj mieszkania

Pierwszym aspektem jest rzecz jasna rodzaj mieszkania w jakie chcemy zainwestować. Do wyboru mamy mieszkania w blokach, domach szeregowych oraz kamienicach. W większości przypadków rynek wtórny opiewa na mieszkaniach wieloletnich i powoduje to swego rodzaju ograniczenia. Jakie? Np. w przypadku wiekowych kamienic większość prac remontowych jest niemożliwa do przeprowadzenia ze względu na status obiektu, który wyklucza ingerencję zewnętrzną. Ważniejsze prace mogą być przeprowadzane tylko za zgodą i pod okiem uprzywilejowanego architekta. W przypadku mieszkań w blokach – nie ukrywajmy, że większość z nich powstała w epoce komunistycznej również czeka na nas sporo ograniczeń. Przykład? Wyburzenie jednej ze ścian, tak by połączyć kuchnię ze salonem. Współcześnie jest to swoiste mission impossible.

Aspekty techniczne

Podczas oglądania należy zwrócić uwagę na aspekty techniczne. Bynajmniej nie chodzi tu wyłącznie o metraż, ale także kondycję ścian, podłóg, sufitów. W przestarzałych obiektach bardzo często gości wilgoć, która niestety będzie do nas wracać pomimo stosowania nawet najlepszych preparatów. Podobnie sytuacja się ma z układem kanalizacyjnym. Brak cyklicznych przeglądów może spowodować poważną i niestety kosztowną awarię, dlatego przed zakupem mieszkania dobrze jest w sposób profesjonalny sprawdzić aktualny stan instalacji kanalizacyjnej. Duże znaczenie ma również system grzewczy. W wielu kamienicach mieszkania wyposażone są wciąż w piece kaflowe, które są kosztowne w utrzymaniu, zaś efekty jakie możemy dzięki nim uzyskać są mizerne. Ogrzewanie gazowe, czy olejowe to również w większości przypadków aspekt kosztowny, dlatego najlepszym rozwiązaniem są tradycyjne metody grzewcze. Podążając tym tropem warto sprawdzić stan grzejników – ich wymiana może być konieczna w celu uzyskania bardziej efektywnych i wydajnych skutków.
tulip

Architektoniczne i aranżacyjne możliwości

Na koniec kwestie architektoniczne. Układ mieszkania ma kolosalny wpływ na rodzaj aranżacji który chcemy zastosować. Najrozsądniej jest unikać pokoi przejściowych, które niosą ze sobą wiele ograniczeń. Oddzielna kuchnia także powoduje swego rodzaju ograniczenia. Układ architektoniczny zalecany przez ekspertów opiewa w aneks kuchenny połączony ze salonem, pokoje gościnne oraz łazienkę z toaletą. Daje to mnóstwo możliwości nie tylko dekoracyjnych, ale także stylistycznych.
W celu znalezienia inspiracji do urządzenia mieszkania można odwiedzić strony obrazynasciany.pl, artpasaz.pl czy dekorolka.pl.

Post Author: Bednarek Janusz