kołyska

Materac do łóżka dla niemowlaka

Wybranie właściwego materaca dla niemowlaka jest sprawą ogromnie ważną dla jego kręgosłupa. Trzeba pamiętać, że malutkie dziecko będzie w nim spędzać zdecydowaną większość dnia. Przy wyborze trzeba brać pod uwagę na parę kwestii.

Bezpieczeństwo

Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli materacy dla niemowląt. Przed kupnem któregoś z nich, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Sprawdzamy więc atesty oraz certyfikaty danego modelu. Dzięki nim będziemy mieli pewność, że materac jest wykonany z komponentów i tworzyw, które nie zagrażają dziecku. Bierzmy pod uwagę materace, które mają certyfikat Oeko-tex Standard 100 (= nie ma niebezpiecznych substancji chemicznych) oraz pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka.

Twardość

Istotny składnik przy wyborze, przekładający się na jakość snu. Jak u dorosłego, tak i u niemowlaka kręgosłup musi być odpowiednio podparty całej długości. Dla tak małego dziecka eksperci zalecają materace o średniej twardości, bez podziału na strefy (dla głowy, nóg). O twardości decyduje to, z czego został wykonany. Sprawdzamy ją, na przykład stawiając go pionowo przy ścianie. Jeśli będzie stać samodzielnie, będzie to znaczyć, że nadaje się dla niemowlaka.

Wkład

Wypełnienie materaca ma bezpośredni związek z jego właściwościami. Dla niemowlaka rodzice mogą wybrać model piankowy, lateksowy, sprężynowy, z wkładem kokosowym. Byle materac miał odpowiednie atesty i certyfikaty. Nie zaleca się kupowania materaców miękkich, z pianki o niskiej gęstości. Poleca się natomiast materace o dużym stopniu elastyczności i gęstości.

Też trzeba go dokładnie sprawdzić. Specjaliści sugerują, żeby w przypadku pokrowca bawełnianego przed zakupem powąchać go, a jeśli będzie czuć ocet, nie kupować. Zapach octowy wskazuje bowiem na zastosowanie taniej bawełny o marnej trwałości. Wybierać można materace pokryte frotté, tkaninami syntetycznymi, tencelem (ma dobre właściwości antyalergiczne). Ważne jest też, aby pokrowiec był przewiewny.

Wypełnienie

materac-benetWykorzystywane są do niego pianki poliuretanowa oraz poliuretaowa wysokoplastyczna. Powinny mieć odpowiednią gęstość, aby kręgosłup niemowlaka lepiej układał się na materacu. Materac sprężynowy także może nadawać się dla malutkiego dziecka. Podobnie model wypełniony lateksem, który ma świetne właściwości ortopedyczne.

Dla niemowlaka nadają się też maty roślinne. Choćby kokosowa, mająca dobre właściwości bakteriobójcze i nie pozwala rozwijać się pleśni oraz grzybom. Maty mogą być lateksem albo innym tworzywem. Mata może też być wykonana z lnu (bardzo przewiewna, ładnie pachnie), konopi (wytrzymała, przewiewna, w lecie chłodzi, w zimie grzeje), łusek gryki (coraz rzadziej ze względu na dość niską trwałość).

Materace dla niemowląt – rodzaje

kolyska

Wśród rodzajów materacy dla niemowląt znajdziemy: lateksowe (pokryte antyalergiczną tkaniną, świetnie odprowadzające wilgoć), bonellowo-lniane (wykorzystujące sprężyny bonellowe, uzupełnione pianką poliuretanową i lnianą matą), lateksowo-kokosowe (dwustronne, z jednej strony lateks, z drugiej płyta z włókien kokosowych), lniano-konopne (mające znakomitą wentylację), piankowe, sprężynowo-piankowo-kokosowe (w środku sprężyny, z jednej strony włókna kokosowe, z drugiej pianka poliuretanowa), piankowo-kokosowe (dwie strony twardości, kokosowa nadaje się dla niemowląt), lniano-piankowe (dwie twardości, lniana hamuje rozwój bakterii i grzybów, twardsza, nadająca się dla niemowląt).

Post Author: Bednarek Janusz