lozko-pietrowe

Łóżko piętrowe dla dzieci – czy to dobry pomysł?

Łóżko piętrowe może okazać się koniecznością, jeżeli mamy więcej niż jedno dziecko i nie mamy możliwości umieszczenia pociech w osobnych pokojach. Można też się na nie zdecydować przy jednej pociesze i dzięki temu zyskać cenną powierzchnię pod meblem.

Dostępna powierzchnia

Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę, jaką mamy powierzchnię do dyspozycji. Jeżeli mieszkamy w niewielkim mieszkaniu w bloku, zakup łóżka piętrowego dla dziecka lub dzieci może okazać się świetnym albo wręcz jedynym rozwiązaniem, kiedy nie mamy możliwości, aby umieścić dwa pojedyncze łóżka w jednym pokoju. Kupując łóżko piętrowe, na powierzchni zajmowanej przez mebel dla jednej osoby, zyskujemy miejsce na inne rzeczy. Przed zakupem zaleca się dokonanie dokładnych pomiarów, bo łóżka piętrowe mogą okazać się większe i masywniejsze niż nam się wydaje. Trzeba dokładnie sprawdzić, ile miejsca po rozłożeniu mebel zajmie w pokoju, czy będzie wystarczająca przestrzeń na coś innego. Na szczęście materace dziecięce dostępne są w różnych rozmiarach.

Dla ilu osób

Potrzebujemy łóżka z jednym czy z dwoma materacami? Dla jednego czy dwójki dzieci? Warto pamiętać, że łóżko piętrowe niekoniecznie musi się pojawić tylko wtedy, gdy mamy dwójkę dzieci. Jego zakup może być dobrym pomysłem również przy jednej pociesze. Wówczas górny segment pozostawiamy jako miejsce do spania, a dolny demontujemy i dzięki temu zyskujemy trochę wolnej przestrzeni, którą można zagospodarować na inne cele.

W sieci pełno jest przykładów na stworzenie miejsca do nauki dla dziecka, przez umieszczenie na dole biurka i krzesła. Można też umieścić tam półki na zabawki albo ubrania. A można po prostu zostawić to miejsce jako powierzchnię do zabaw z rówieśnikami. Czasami nie trzeba nic adaptować samemu, bo na rynku dostępne są modele oferujące przeróżne, gotowe, interesujące rozwiązania. Trzeba jedynie zastanowić się, co sprawdzi się w pokoju naszego dziecka. I pamiętać, że dzieci bardzo lubią łóżka piętrowe.

Z jakiego tworzywa

Na rynku dostępna jest cała masa łóżek piętrowych, które wykonane są z drewna, a także z metalu oraz różnych tworzyw. Najbardziej praktyczne, również ze względów zdrowotnych, są łóżka drewniane. Są też znacznie lżejsze od metalowych o łatwiej dokonywać na nich przeróbek. Ich minusem jest to, że bardzo skrzypią przy niemal każdym ruchu, co może utrudniać wypoczynek innym domownikom. Metal i tworzywa sztuczne nie są zalecane do pokojów dziecięcych ze względu na substancje, mogące powodować alergie.

Minusy

Dzieci nie nacieszą się długo łóżkiem piętrowym. Niestety, jest ono zwykle krótsze niż zwykłe, pojedyncze łóżko i po kilku latach, gdy dzieci podrosną, trzeba będzie się go pozbyć. Choć taki mebel zwykle posiada zabezpieczenia, mimo wszystko istnieje groźba, że dziecko śpiące na górnym łóżku może wypaść i zrobić sobie krzywdę. O trzeszczeniu łóżka drewnianego była już mowa. Niemiłe dźwięki pojawiają się nie tylko podczas snu, lecz również wchodzenia na górę. Drabinki lub schodki do wchodzenia nie są w stu procentach bezpieczne. Z drabinki można spaść, na schodkach się poślizgnąć i zjechać na dół. Minus kolejny dotyczy osoby śpiącej na górze. Niestety, zapewne nie będzie ona mieć miejsca na wyprostowanie się, więc istnieje niebezpieczeństwo częstego uderzania głową w sufit. Wada kolejna ma podłoże psychologiczne. Jeżeli mamy dwójkę dzieci, zapewne każde z nich będzie chciało spać na górze, co oznacza częste kłótnie w domu.

Łóżko piętrowe to rozwiązanie jedynie na kilka lat, dlatego warto bardzo dokładnie zastanowić się nad wyborem właściwego modelu. Więcej materacy znajdziemy na stronie Benet.

Post Author: Bednarek Janusz