kostka

Kostka brukowa zawsze czysta – to łatwiejsze niż myślisz!

Nawierzchnia z kostki brukowej ma mnóstwo zalet – jest trwała, niezwykle odporna na ścieranie, ma walory estetyczne, a jej koszt jest proporcjonalny w stosunku do jakości. Jednak jak każdy materiał, szczególnie taki, który znajduje się na zewnątrz, ulega zabrudzeniu. Regularna i skuteczna pielęgnacja pozwoli utrzymać jej wygląd w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Samo czyszczenie, jeśli będzie odbywać się z umiarkowaną częstotliwością nie jest trudne i nie zabiera dużo czasu.

Zieloni towarzysze, czyli mchy i porosty

To niemile widziane elementy, które powodują, że kostka brukowa traci na estetyce i wrażeniu porządku. Pozbycie się mchów i porostów możliwe jest na dwa sposoby – oba są bardzo skuteczne, jednak każdy z nich wymaga innej ilości czasu. Pierwszy z nich to zastosowanie szpachli, noża lub innego narzędzia, przy pomocy którego będzie można podważyć mech i go usunąć. W sklepach ogrodniczych dostępne są również specjalne urządzenia, które wyciągają porosty i mech wraz z ich korzeniami. Można również użyć specjalnego preparatu, który pozwoli pobyć się uciążliwych gatunków. O uniknięciu wykonywania tych czynności należy pomyśleć już w trakcie wybierania firmy oferującej zakładanie kostki brukowej, ponieważ mech i porosty nie powinny pojawiać się tam, gdzie jest ona ułożona prawidłowo. A co oznacza prawidłowe ułożenie? Takie, które nie posiada między kostkami szczelin, w których mogłaby gromadzić się woda prowadząca do powstania chwastów.

Tłuste zabrudzenia to nie problem!

Jeśli zauważysz, że z Twojego samochodu wycieka olej lub plama powstała w inny sposób, koniecznie szybko reaguj. Zmycie plamy od razu po tym, jak się pojawi pozwoli uniknąć szorowania i prób przywrócenia kostce brukowej dawnego stanu. Jeśli olej wniknie w pory szansa na doczyszczenie jej jest niewielka. Do zmycia plamy użyć należy wody wymieszanej albo z płynem do mycia naczyń albo ze specjalnym detergentem. Niezwykle skuteczne będzie użycie myjki ciśnieniowej, strumień wody wyrzucany pod dużym ciśnieniem doskonale poradzi sobie z tłustą plamą.

bruk

Prosty sposób na kurz i pył

Również w przypadku takich zabrudzeń myjka ciśnieniowa będzie odpowiednim narzędziem. Jeśli plamy nie są duże i trudne do wyczyszczenia, wystarczy tylko woda. Jej siła z pewnością usunie zabrudzenia. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy na kostce brukowej pojawią się trudniejsze do zmycia plamy. Wtedy do wody można dodać specjalny preparat lub wyczyścić ją ręcznie, wykorzystując do tego szczotkę z grubego i sztywnego włosia.

Jak zabezpieczyć kostkę przed powstawaniem zabrudzeń?

bruk2

Ułatwienie procesu czyszczenia kostki brukowej będzie jej zaimpregnowanie. Wykorzystanie specjalnego preparatu wydłuży jej trwałość, podniesie jej estetykę, zwiększy odporność na ścieranie i zapobiegnie powstawaniu ubytków. Co najważniejsze, impregnaty żywiczne sprawiają, że osiadanie brudu na kostce jest mniejsze, a przywieranie zabrudzeń znikome, dlatego nawet z pozoru trudne do usunięcia plamy, niezwykle łatwo jest z kostki zmyć.

Przy współpracy z https://www.betor.pl

Post Author: Bednarek Janusz