Kilka skutecznych metod na poprawę termoizolacji chłodnego poddasza

Strychy i poddasza są wyjątkowo kapryśne, jeżeli chodzi o panującą w nich temperaturę. Z jednej strony bliskość dachu sprawia, że szybko się nagrzewają, co wpływa na podwyższoną temperaturę latem. Z drugiej jednak strony są zwykle źle ocieplone, co z kolei dokucza zimą, kiedy temperatura spada znacznie poniżej naszych oczekiwań. Warto zatem poznać sposoby jak ocieplić poddasze naszego domu.

Pianka poliuretanowa
Warto pamiętać, że nasz problem nie musi dotyczyć całego poszycia dachu. Możliwe, że w trakcie budowy powstały tzw. mostki termiczne lub inne ubytki, które miejscowo zdecydowanie negatywnie wpływają na izolację budynku. W takich wypadkach warto byłoby znaleźć te miejsca i zastosować metodę natryskową. Wykorzystanie pianki poliuretanowej niesie ze sobą wiele korzyści. Jest ona samonośna, a poprzez wtryskiwanie jesteśmy w stanie dotrzeć do każdego zakamarka. Pianka jest odporna na działania zjawisk atmosferycznych, na gryzonie czy inne szkodniki. Nie powoduje rozwoju bakterii czy grzybów ani butwienia drewna. Jest trwała i odporna na wilgoć. Posiada znakomity współczynnik izolacji cieplnej przy niewielkim jej zużyciu. Jest też stosunkowo tania, ale nie stosuje się jej na wielkich powierzchniach.

Klasyczne ocieplenie wełniane
A właściwie docieplanie. Jest to sposób, który działa natychmiastowo. Granulat wełny posiada wiele zalet. Przede wszystkim może być stosowany na wielkich powierzchniach. Po drugie jest wodoodporny oraz ognioodporny, co sprawia, że stanowi dodatkową ochronę drewnianej konstrukcji dachu. Po trzecie jest to produkt skuteczny także w wyciszaniu pomieszczenia. Dzięki formule granulatu wełna dostanie się w każde miejsce, jednak wadą jest jej waga, zdecydowanie największa spośród dostępnych metod na docieplanie wnętrz. Jest to izolacja, która nie nasiąka wodą. Może być także stosowana na poddaszach nieużytkowych. Nakładana jest metodą wdmuchiwania.

Granulki styropianu
Jest to izolacja skuteczna, jeżeli mówimy o temperaturze. Niestety nie posiada właściwości wygłuszających, w związku z czym nie wyciszy poddasza tak jak wełna. Wdmuchiwane pod ciśnieniem granulki docierają do każdego miejsca i doskonale je izolują. Jest to prostu i stosunkowo tani sposób na ocieplenie dużych powierzchni. Jednocześnie są lekkie, więc nadają się także do sufitów podwieszanych i użycia przy płytach gipsowo-kartonowych. Izolacja styropianem jest mniej skuteczna niż wełna i nie zawiera dodatkowej ochrony przeciwpożarowej, co zmniejsza jej funkcjonalność. Jest jednak łatwa w aplikacji, a dzięki swojej wadze może być używana praktycznie bez ograniczeń.

Izolacja lub docieplenie poddasza lub strychu może stanowić nie lada wyzwanie. Jest jednak konieczna, jeżeli chcemy dbać o odpowiednią cyrkulację powietrza i wysokość temperatury w naszym domu. Budując nowy dom dbamy o właściwe wykończenie skosów, jednak po kilku latach i tak możemy być zmuszeni do naprawy termoizolacji. Na szczęście na rynku istnieje mnóstwo metod, z których każdy wybierze odpowiednią dla siebie.

Post Author: Bednarek Janusz