Jakie są rodzaje systemów alarmowych?

Nasze poczucie bezpieczeństwa to najważniejszy czynnik w kwestii ogólnego komfortu psychicznego oraz komfortu naszego życia. Aby jednak zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa, należy użyć do tego odpowiednich narzędzi, które po pierwsze prewencyjnie odstraszą potencjalne zagrożenia, takie jak złodzieje czy włamywacze, a po drugie natychmiastowo ostrzeże nas w sytuacji zagrożenia, na przykład efektem dźwiękowym czy powiadomieniem wprost na nasz telefon komórkowy. Takie udogodnienia i możliwości daje nam dobrze skonfigurowany system alarmowy pozwalający na zwiększenie bezpieczeństwa naszej posesji lub firmy oraz naszych bliskich. Systemy alarmowe są bardzo łatwe w obsłudze i konfiguracji oraz dają szereg możliwości na dostosowanie ich do swoich własnych wymagań i preferencji. Dodatkowo mogą ostrzegać przed innymi zagrożeniami, takimi jak pożar na naszej posesji czy jej zalanie.

Czym jest system alarmowy?

System alarmowy to układ urządzeń, składający się z centrali alarmowej, manipulatorów, czujek oraz sygnalizatorów, których zadaniem jest ciągłe czuwanie nad bezpieczeństwem danego obiektu czy własności. Dodatkowo w skład takiego systemu wchodzi komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem lub telefon z aplikacją służącą do zarządzania parametrami systemu alarmowego. Przydatna może się okazać również linia telefoniczna, która w razie sytuacji kryzysowej zostanie wykorzystana przez system alarmowy do powiadomienia właściciela posesji lub własności o potencjalnym zagrożeniu.

Historia systemów alarmowych

Na przestrzeni lat przemysł systemów alarmowych dynamicznie rozwijał się, a potrzeby użytkowników systemów alarmowych również uległy zmianie. Właśnie dlatego powstało kilka rodzajów systemów alarmowych odpowiedzialnych za ochronę osobnych płaszczyzn życia ludzkiego. Pierwszymi z nich są systemy włamaniowe, czyli takie, które mają za zadanie ochronić daną posesję. Ich działanie opiera się o reakcję czujników podczerwieni na ruch. Czujniki magnetyczne, które wykrywają otwarcie przez włamywacza wejścia do posesji najczęściej montowane są w bramach, drzwiach czy oknach. Innymi systemami są systemy antynapadowe zazwyczaj stosowane w większych instytucjach. Ich uruchomienie odbywa się przy pomocy drobnego pilota lub przycisku.

Systemy telewizji dozorowej i systemy kontroli dostępu

Kolejnym rodzajem systemów alarmowych są systemy telewizji dozorowej oraz systemy kontroli dostępu. Pierwsze z nich znane są jako CCTV i umożliwiają stały nadzór wewnątrz budynku i zapis taśm oraz nagrań z monitoringu, natomiast drugie to systemy SKD, których zadaniem jest ograniczenie wstępu do danego miejsca niektórym osobom poprzez sprawdzenie odcisku palca lub odczyt rejestracji samochodowej. Ostatnim rodzajem są systemy przeciwpożarowe, które informują właściciela posesji o wystąpieniu niebezpieczeństwa pożarowego. Ich działanie w dużej mierze opiera się na automatycznym powiadamianiu straży pożarnej o występującym pożarze.

Przy współpracy ze sklepem Elektromaniacy.

Post Author: Bednarek Janusz