silownia-zdjecie

Jak urządzić sobie domową siłownię – przydatne wskazówki

Coś, co kiedyś mogło być traktowane jako pewnego rodzaju przejaw snobizmu, dzisiaj staje się pewnego rodzaju normą. Jeśli ktoś ma ku temu przestrzenne warunki, urządzenie domowej siłowni jest świetnym pomysłem. Szczególnie obecnie, gdy mamy do czynienia z coraz silniejszym kultem bycia fit i dbania o swoje zdrowie oraz formę i bardzo dobrze prezentującą się sylwetkę. Jak dobierać sobie przestrzeń i czym kierować się wówczas, gdy chcemy faktycznie urządzić sobie siłownię we własnych czterech kątach? Oto kilka podpowiedzi, które z całkowitą pewnością pozwolą w łatwiejszy i sprawniejszy sposób przejść od planowania do ostatecznej realizacji.

Wybór przestrzeni

Przede wszystkim, jeśli chodzi o siłownię ustalmy jedno. Im bardziej ma być ona rozbudowana, tym więcej miejsca będziemy potrzebować. Przy bardziej zaawansowanych i naładowanych sprzętami, trzeba się liczyć z tym, że musimy jednak na siłownię przeznaczyć oddzielne pomieszczenie. Na przykład, piwnicę lub strych. A jeśli chcemy wstawić tylko ławeczkę lub atlas, to już kwestia dopasowania i ewentualnego poprzestawiania mebli, które będziemy w stanie sami w prosty sposób zrealizować. Można też pomyśleć o motywujących dodatkach jak plakaty na siłownie http://plakatynasciany.pl/dekoracje/plakaty-na-silownie/ – to zawsze będzie ciekawe uzupełnienie.

Jakie sprzęty do domowej siłowni

Tu w zasadzie wszystko zależy od naszych preferencji oraz stopnia zaawansowania, jeśli chodzi o uprawianie ćwiczeń na siłowni. Jednym będzie wystarczyć na przykład zestaw hantli oraz ławka prosta z odpowiednio dopasowanym do siły i możliwości nakładem. W innych przypadkach, konstrukcje bardziej zaawansowane, jak na przykład atlasy wielofunkcyjne i inne urządzenia, jak choćby bieżnia czy wioślarz. Te ostatnie wiążą się już z większymi kosztami, co oczywiście jednym będzie odpowiadać, bo mają do dyspozycji większy budżet na realizację siłowni. Ale gdy jednak nie chcemy wydawać mnóstwa pieniędzy, warto ograniczyć się do prostszych patentów na wyposażenie. Czasem wystarczy drążek, skrzynia, wspomniany zestaw hantli. Wszystko jest kwestią indywidualną – każdy dobiera wyposażenie pod siebie.

Trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie

Chodzi tu zarówno o bezpieczeństwo wykonywania ćwiczeń, jak też urządzenie przestrzeni w taki sposób, by minimalizować ryzyko urazów. A dodatkowo, ryzyko uszkodzeń. I tak na przykład – ławka ze sztangą powinna odstawać od ścian przynajmniej pół metra w każdą stronę, licząc od końców sztangi, które przecież wystają znacznie poza linię ławki. Poza tym, dla zabezpieczenia podłogi, bardzo dobrym pomysłem będzie umieszczenie na podłożu specjalnej maty. Takiej, która będzie amortyzować upadające sprzęty. Czasem wystarczy, że nawet pięciokilowy nakład, może napytać niezłej biedy i zrobić poważne uszkodzenia w podłodze.

Warto pamiętać że urządzenie siłowni trzeba naprawdę dokładnie przemyśleć. To ma być przestrzeń, w której będziemy komfortowo mogli oddawać się aktywności fizycznej, bez potrzeby zamartwiania się czy przypadkiem nie zawadzimy o jakąś ścianę, mebel czy cokolwiek innego. Tu akurat dobrze sprawdza się zasada, która mówi, że im mniej zbędnych rzeczy, tym zdecydowanie lepiej. Trzeba stawiać przede wszystkim na własną wygodę, w końcu to pomieszczenie, które ma nam służyć przede wszystkim do budowania formy i wyzwalania endorfin.

Post Author: Bednarek Janusz