glowa

Fototapeta czy artystyczne malowanie ścian – porównanie

Gładkie ściany są wciąż w modzie, jednak szał na oryginalne ich zdobienie jest wciąż aktualny, a form i rozwiązań przybywa. Oprócz tapet, które są powieleniem tego samego wzoru, dostępne są także fototapety przedstawiające barwne krajobrazy, geometryczne wzory, faktury i wiele innych. Alternatywą, która dopiero raczkuje na runku związanym z wykańczaniem wnętrz jest artystyczne malarstwo ścienne. Który sposób na zmianę przestrzeni wybrać?

Oczekiwania vs. Rzeczywistość, czyli ustalenie kryteriów wyboru grafiki

Grafika na ścianę, obojętnie czy w formie fototapety czy malunku artystycznego, powinna spełniać określone funkcje, które należy jasno wyznaczyć. Tylko wtedy wybierzemy nie tylko formę, ale również to, co będzie przedstawiać. Na co zwrócić uwagę? Decydując się na konkretny obraz należy sugerować się aranżacją wnętrza. Zagospodarowanie ściany powinno być spójne i harmonijne z wystrojem pomieszczenia. Takiego rozwiązania można użyć również do zupełnej odmiany przestrzeni. Odpowiednia dekoracja rozjaśni i powiększy wnętrze, natomiast źle dobrana da odwrotne rezultaty.

swiatlo

Cechy wspólne fototapet i artystycznego malarstwa ściennego

W obu przypadkach istnieje możliwość dopasowania wzoru do rozmiaru ściany. Zarówno firmy produkujące fototapety, jak i artyści są elastyczni w tym temacie i realizują indywidualne zamówienia dopasowane do preferencji, potrzeb i wizji klienta. Grafikę jednych i drugich można wybrać według własnego gustu lub zdecydować się na indywidualny projekt, który pozwoli uczynić wnętrze oryginalnym i wyjątkowym. Obie formy dekoracji ściany nie należą do tanich – zarówno fototapety, jak i malarstwo artystyczne wyceniane są według rozmiaru grafiki oraz poziomu jej skomplikowania. Wysoka cena jest jednak adekwatna do otrzymanych efektów wizualnych i trwałości. Oba sposoby idą też z duchem czasu i podążają za współczesnymi trendami, dlatego wybór oferowanych grafik jest szeroki i obejmuje designerskie wzory, a także klasyczne obrazy. Można takie znaleźć np. na https://www.dekorolka.pl/fototapety-czarno-biale lub https://artpasaz.pl/dekoracje/fototapety-3/fototapety-na-sciane/.

azja

Czym różni się fototapeta od artystycznego malunku na ścianie?

Zdecydowaną przewagą fototapety jest gwarancja wysokiej jakości grafiki i otrzymania produktu zgodnego ze zdjęciem i opisem. W przypadku artysty istnieje duże ryzyko, że efekt końcowy nie będzie zadowalający i zgodny z obietnicami. Oklejenie ścian fototapetą jest procesem znacznie krótszym, niż malowanie wzoru na ścianie, dodatkowo pierwszy sposób jest zdecydowanie bardziej prosty i wielu przypadkach pomoc fachowca jest zbędna. Jednak artystyczne malarstwo ścian ma swój unikatowy klimat i jest traktowany jako swoistego rodzaju sztukę. Wybór odpowiedniego artysty, który posiada wysokie umiejętności i talent sprawia, że na ścianie może pojawić się wszystko. Dodatkowym atutem jest umieszczenie ciągłości motywu na kilku ścianach, w przypadku fototapet koniecznością jest obklejenie całego pomieszczenia. Decyzja o sposobie na odmianę wnętrza nie jest łatwa, ponieważ obie formy gwarantują spektakularne efekty we wnętrzu.

Post Author: Bednarek Janusz