Czym zajmuje się pokojówka? Na czym polega specyfika zawodu?

Pokojówka – już sama nazwa fachu wskazuje, że nie mamy do czynienia z rolą przesadnie prestiżową, jednak w praktyce okazuje się, że jest to zawód wyjątkowo odpowiedzialny i ważny. Bez tego stanowiska żaden hotel nie ma prawa istnieć. Czym zajmuje się pokojówka? Na czym polega specyfika owego fachu? Na jakie zarobki może liczyć we współczesnych realiach? (https://www.wszystko-do-hotelu.pl/)

Obowiązki pokojówki

Zgodnie z definicją pokojówką nazywamy osobę która pracuje w hotelu, bądź obiekcie o charakterze zbliżonym takim jak motel, hostel, a nawet pensjonat. Pokojówka odpowiedzialna jest za utrzymanie pokojów przeznaczonych dla gości w idealnej czystości oraz znakomitym stanie. Oto podstawowe obowiązki każdej pokojówki :
– sprzątanie pokoju pod nieobecność gości
– dostarczenie gościom czystych kompletów ręczników oraz pościeli
– przygotowywanie pomieszczeń do przyjęcia nowych gości
– dbanie o obecność środków czystości
W hotelach w których wespół z pokojami występują łazienki pokojówka ma obowiązek mycia sanitariatów, luster, podłóg, wynoszenia śmieci, uzupełniania chemicznych środków oraz dbania o kantorek w którym gromadzone są podstawowe jej atrybuty i narzędzia. Ilość pracy pokojówek uzależniona jest rzecz jasna od wielkości danego hotelu. Najczęściej w trakcie jednej zmiany pokojówka przygotowuje od kilku do kilkunastu pomieszczeń. Ważnym kryterium jest także liczba zakwaterowanych w danym dniu gości, dlatego obłożenie pracy uwarunkowane jest możliwościami pokojówki. Trudno zatem mówić w tym przypadku o normowanym trybie czasu pracy, zwłaszcza, że w niektórych hotelach istnieją z góry określone normy czasowe, które warunkują oraz ściśle określają czas pracy przysługujący danemu pomieszczeniu. (Neutralizatory zapachu w WDH)

Jakie wykształcenie powinna mieć pokojówka?

Kwestia wykształcenia pokojówki nie jest najistotniejsza. Tu kluczowe znaczenie ma dotychczasowe doświadczenie oraz chęci do pracy. Nie da się ukryć, że w ostatnich latach w rodzimych realiach fach ten często przedstawiają emigranci zza wschodniej granicy. O ten trend postanowiliśmy zapytać właściciela jednego z hotelów – Kryspina Wieczorkiewicza :
„Mój hotel jest niewielki, dlatego potrzebuję zaledwie pięciu pokojówek, które pracują w systemie zmianowym. Dwie z nich są Ukrainkami, które przybyły do naszego kraju w celach zarobkowych. Z tej racji chętnie wypracowują nadgodziny i łapią dodatkowe zlecenia. Po wysokości napiwków można wysnuć tezę, że bardziej przykładają się do pracy niż młode Polki. Są perfekcjonistkami mając świadomość, że mogą zyskać dodatkowe bonifikaty za swą pracę…”

Ale wykształcenie to nie wszystko w zawodzie pokojówki. Wbrew pozorom niezbędne do jego wykonywania jest kilka istotnych cech. Do najważniejszych zaliczamy uczciwość oraz dyskrecję, a także pełne zaangażowanie w powierzone obowiązki. Niezbędna okazuje się także sprawność fizyczna, gdyż czynności związane ze sprzątaniem wymagają nie tylko siły, ale także kondycji pozwalającej pracować nierzadko przez kilkanaście godzin w ciągłym ruchu. Średnia pensja pokojówek w Polsce oscyluje w granicach 1800-2500zł.

Post Author: Bednarek Janusz