okno

Akcentowanie, repetowanie oraz wymienność w aranżowaniu wnętrz

Akcentowanie, repetowanie oraz wymienność to trzy kluczowe zabiegi aranżacyjne stosowane przez designerów w celu wykreowania niepowtarzalnej przestrzeni architektonicznej we wnętrzach. Procesy te mają związek z zachowaniem stosownych proporcji, co niewątpliwie stanowi trudną sztukę zwłaszcza dla początkujących stylistów. Na czym polegają tytułowe zabiegi? W jaki sposób je wykorzystywać i na jakich aspektach należy skupić uwagę w celu skutecznego aranżowania z ich wykorzystaniem? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Niebagatelna gra kolorów

Przy aranżowaniu wnętrz bardzo często skupiamy się na pierwszym planie oraz dodatkom uzupełniającym punkt centralny zapominając tym samym o tle i jego istotnej roli. Wbrew pozorom to właśnie tło odgrywa rolę kluczową w kreowaniu przestrzeni i ma ono związek z budowaniem gam kolorystycznych nierzadko opiewających w kontrasty. Odpowiednio dobrane kolory architektonicznych powierzchni płaskich (ścian, podłogi i sufitu) pełni we wnętrzarskiej kompozycji funkcję decydującą – pozwala stworzyć przemyślany drugi plan dla punktów centralnych. Duży wybór farb dostępny na stronie https://obrazynasciany.pl/. Odpowiedni dobór kolorów oraz ich odcieni ma zatem decydujące znaczenie dla zabiegów związanych z akcentowaniem, repetowaniem oraz wymiennością.

okno

Na czym polega akcentowanie?

W opinii ekspertów akcentowanie to wbrew pozorom prosty i niebywale efektowny trik pozwalający podnieść wartość estetyczną wnętrza. Kluczową funkcją tytułowego zabiegu jest nadanie pomieszczeniom indywidualnego o oryginalnego charakteru. Wyróżniamy dwa sposoby na efektywne i efektowne akcentowanie. Pierwszy z nich ma związek ze wspomnianymi na wstępie kolorami. W ramach przykładu – zamiast malować wszystkie ściany na biało, przełammy strukturę i pomalujmy jedną z nich na inny kolor będący tym samym kontrastem. Wnętrze w ten oto sposób zostanie uwypuklone metodą naturalną, czyli zaakcentowane. Tego typu zabieg pozwoli także stworzyć intrygujący punkt centralny poprzez ustawienie na tle „odmiennej” ściany szafki z telewizorem, czy stołu w jadalni.

Inną metodą akcentowania jest zastosowanie wyposażeń, bądź dodatków. Tego rodzaju sposób akcentowania polega na ulokowaniu w punkcie centralnym wyrazistego mebla (metoda ta popularyzowana jest w stylu mid-century). W przypadku dodatków doskonałym pomysłem może być przełamanie i kontrast w postaci poduszki, zasłony, obrazu, a nawet plakatu. Odpowiednie akcentowanie przełamie surowość odświeżając wnętrze, co przyczyni się uzyskania nowej jakości.

obraz

Repetycja oraz wymienność

Zarówno repetycja, jak i wymienność mają ogromne znaczenie dla skutecznego aranżowania przestrzeni. W przypadku zachowania powtarzalności należy uwzględnić stosowanie skondensowanych proporcji. Zatem zamiast stosować na ścianach trzy obrazy z odmiennych epok, warto skupić się na jednej z uwzględnieniem nieco odmiennych rozmiarów. W przypadku wymienności należy z kolei stworzyć gamę elementów przejściowych, które w dowolnej chwili i błyskawicznie będziemy mogli wymienić nadając wnętrzu nowej jakości oraz odświeżenia. Mogą być to tkaniny, zasłony, a nawet wazony z kwiatami.

Post Author: Bednarek Janusz